İzmir Haberler

Başkasının karanlığına renk kattılar

Başkasının karanlığına renk kattılar
Türkiye Görme Özürlüleri Kitaplığı(TÜRGÖK) ve Metin Sancak’ın eşi Ferah Sancak, görme engelli vatandaşlara renk tanımlayıcı cihaz alımı için “Başkasının Karanlığına Sen de Bir Renk Kat” isimli müzayedeli etkinlik düzenledi. Birbirinden değerli eserlerin katılımcılar tarafından satın alındığı müzayedeci Uğur Batur yönetirken, geceden elde edilen gelirle onlarca görme engelli birey, renk tanımlayıcı cihaz sahibi oldu. Sevilen sanatçılar İlhan Şeşen ve Vedat Sakman seslendirdikleri şarkılarla geceye renk kattı.

Kaya İzmir Thermal&Convention’da düzenlenen etkinlik sanat ve iş dünyasını biraraya getirdi. Geliri TÜRGÖK’e renk tanımlayıcı cihaz alımı olarak bağışlanan etkinlikte, birbirinden ünlü kişilerin birbirinden ünlü eserleri ünlü müzayedeci Uğur Batur tarafından alıcılara sunuldu. Piyasa değerinin altından satılan eserlerden en dikkat çekeni Bedri Rahmi Eyüpoğlu’nun yağlıboya eseri oldu. Yaklaşık değeri 26 bin lira olan eser 13 bin liraya sahibini buldu. Gecenin en dikkat çeken olayı ise 6 yaşında görme engelli Mert Kılıçkan’ın Beethoven ve Baba serisinin eserlerini piyanoda çalması oldu. Minik yetenek sunduğu resitalin ardından dakikalarca alkışlandı.

Etkinlikte konuşan Ferah Sancak, geceden elde edilecek gelirle görme engellilerin kullandığı renk cihazlarının alınacağını söylerken TÜRGÖK Başkanı Tülay Yazgan ise, etkinliği düzenleyen Ferah Sancak ve Pakize Sükan’a teşekkür etti. Yazgan, eşi Gültekin Yazgan’ın 11 yaşında görme yetisini kaybettiğini söyleyerek, “Kendisi gerçekten çok azimli bir insandı. Ben 53 yıllık evlilik hayatımda görmeyen bir kişiyle çok mutlu bir yaşantı sürdürdüm. Onun önderliğinde görmeyen bir kişiye her zaman yardımcı olmak istedim. Bu nedenle her zaman yanınızdayım” dedi.

Ferah- Metin Sancak
Samira Aksoy, İnci Sancak, Seray Küçük
Simge Gür, Hüseyin Erikçi
 Demet Başeğmez Türkeli
Anıl Yüksel, Ceren Sertdemir
Meltem- Adnan Cinstaş
  Aziz –Filiz Üstel
 Özge Kural

Muzaffer Tağıl, İnci- Mesut Sancak,  Mustafa Kürkan, Celal Uzunkaya, Ferah – Metin  sancak, Pakize Sükan
 
Dilek Mutlutürk, Ceren Sertdemir, Engin Deniz Eriş,  Gülşah Tügümet, Pınar Atınç, Elvan Demirkaya
Pınar Atınç, Gülçin Güloğlu
Ebru- Atınç Abay
Aysel- Cenap Öztezel, Zeliha Toprak
 Mert- Melisa Pala
 Gülnihal Öztürk, Kemal Gülüryüz
Mert Kılıçkan
 Erkan Erdoğan, Ertan Kayıtken
 Berna – Deniz Sipahi
 İpek Ergür, Müge Canözden, Ferda Eser
 Serkan- Yeşim İpek
 Gülyüz Mafyan, Damla Mafyan Kalburan
 Aslı- Ercan Güvenç
 Şafak- Selami Özpoyraz
 Oğuz- Serap Özkardeş
 Seda- Tarkan Önal

 Kaynak: http://www.bizimizmir.net/baskasinin-karanligina-renk-kattilar-30107