İzmir Barosu’ndan Urla Adliyesi’nde Uzlaştırma Eğitimi

CMK’da yapılan değişiklikle dolandırıcılık, hırsızlık, tehdit, mala zarar verme, suça sürüklenen çocuklar açısından da bazı suçlar uzlaştırma kapsamına alındı.
Ceza Muhakemesi  Kanununda uzlaştırma konusunda  getirilen değişiklik ve yenilikler kapsamında, İzmir Barosu tarafından avukatlara yönelik ilk eğitim çalışması Urla Adliyesi’nde yapıldı. Eğitimi izleyenler arasında Urla Cumhuriyet Başsavcısı Utku Salih Dinçer ve İzmir Barosu Başkanı Av. Aydın Özcan da yer aldı.
Baro Başkanı Av. Aydın Özcan konuşmasında ilk olarak Urla’da kayıtlı avukatlara eğitim verildiğini, eğitimlerin hızla devam edeceğini belirtti.

Urla Cumhuriyet Başsavcısı Utku Salih Dinçer de eğitimin Urla’da yapılmasından duyduğu memnuniyeti belirterek İzmir Barosu Başkanı ile eğitime katılan avukatlara ve eğitimcilere teşekkür etti.
Uzlaştırmacı olmak isteyen avukatlara, Anlaşmazlık Çözümü Uzmanı Pakize Pelin Özşahinli ve Kamu Hukuku Uzmanı Ferda Eser tarafından üç saat süren eğitim verildi. Yeni yasanın getirdiği değişiklikleri anlatan Uzlaştırmacı Pakize Pelin Özşahinli, “ uzlaştırma kapsamındaki suçların sayısının arttı.

Mağdura ve şüpheliye uzlaştırma teklifinin artık Cumhuriyet savcısı veya adli kolluk tarafından değil, uzlaştırmacı tarafından yapılacak. Uzlaştırma ile ilgili kanun maddesinde değişiklikle hırsızlık, dolandırıcılık, tehdit, mala zarar verme, suça sürüklenen çocuklar açısından da bazı suçlar başta olmak üzere uzlaştırma kapsamına aldı. Kanun 02 Aralık 2016 tarihinde Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe girdi. Mahkemelerde devam bu tür davalarda artık uzlaşma bürolarına yollanıyor’’ dedi.
Uzlaştırmacı Ferda Eser de  konuşmasında, uzlaştırma müzakerelerinde  uzlaştırmacının,  suçun taraflarına objektif ve tarafsız yaklaşması şüpheli ya da sanığın suçluluğu konusunda önyargılı olmaması gerektiğini anlattı. Eser,  yine onarıcı adalet ilkesi gereği mağduriyetin giderilmesine yönelik hukuka  uygun ve orantılı  edimler konusunda örnekler verdi.